Energia Qi
ideogram Qi |
Koncepcja Qi od tysiącleci funkcjonuje w kulturze Chin i jest dość trudna do objaśnienia w kategorii pojęć zachodniej kultury. W kontekście funkcjonowania człowieka, Qi tłumaczona jest jako energia witalna, siła życiowa, oddech życia. Chiński znak pierwotnie opisujący Qi związany był z ogniem i słońcem. W taoistycznych tekstach Qi kojarzono jako witalną ciepłotę ciała, podobną do promieni słońca bez których nie istnieje życie.Obecnie ideogram Qi opisuje znak obrazujący parę unoszącą się nad gotowanym ryżem.
Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) pojęcie Qi jest dość rozbudowane i opisuje się wiele rodzajów tej energii. Z punktu widzenia treningu taijiquan, nie jest to zbyt istotne i nie ma potrzeby szczegółowe opisywanie wszystkich jej aspektów.
Przyjmijmy, że jest to wewnętrzna życiowa energia umożliwiająca nam życie i działanie.
Skąd czerpiemy te energię?
- Część otrzymujemy w czasie poczęcia od rodziców i jest to nasz stały potencjał genetyczny
- Z pożywienia
- Z powietrza którym oddychamy
- Z promieniowania słonecznego i kosmicznego
- Z wrażeń, kontaktów z innymi ludźmi, oddziaływań bioenergetycznych itp.
Energia Qi i „alchemia” Taijiquan
Żeby lepiej zrozumieć ideę wewnętrznej energii i jej różne postacie, przytoczę koncepcję transformacji energii uzyskiwanej z zewnątrz w naszych ciałach opartą o starożytną wiedzę prezentowana przez G.I. Gurdzijewa. (1)
Są to:
- Centrum Seksualne
- Centrum Ruchowe
- Centrum Instynktowne
- Centrum Emocjonalne
- Centrum Myślowe
dwa wyższe centra to:
- Wyższe Centrum Emocjonalne
- Wyższe Centrum Myślowe
Nasze ciała to skomplikowana „fabryka chemiczna” Proces transformacji pożywienia czy innych ww. źródeł energii w ‘paliwo’ zasilające poszczególne organy oraz mięśnie, jest jeszcze nie do końca zbadany. Ale przedstawioną przez G. idee częściowo potwierdza współczesna nauka. Z grubsza wiemy, że są to procesy biochemiczne i poszczególne organy biorą czynny udział w tej transformacji, że układ krwionośny pełni kluczowa rolę łącznika pomiędzy nimi. Poprzez układ trawienia pokarm podlega wstępnej obróbce i rozłożeniu na podstawowe składniki odżywcze wchłaniane do krwioobiegu, następnie w płucach dodaje się tlen oraz inne składniki powietrza i proces podlega dalszemu ‘spalaniu/utlenianiu”.
Coraz subtelniejsze postacie uzyskanej energii zasilają różne „Centra’ organizmu umożliwiając jego działanie. Im subtelniejsza postać tego „paliwa” tym szybsze procesy może ono umożliwiać.
W różnych sytuacjach, różne centra przejmują kontrolę i kierują naszym działaniem. Np. są sytuacje wymagające chłodnego analitycznego myślenia i wówczas Centrum Myślowe przejmuje kierowniczo-decyzyjna rolę. Gdy nałoży się na to jakieś emocjonalne uwarunkowanie i centrum związane z zaangażowaniem uczuć przejmie kontrolę nad decyzjami i działaniem, ocena sytuacji i decyzje często są niewłaściwe.
Nie chcę tu się rozpisywać zbyt szeroko o funkcjonowaniu poszczególnych centr (więcej na ten temat przedstawia Gurdzijew w książce Uspienskiego(1))
Istotne jest, że poszczególne centra zasilane są „paliwem/energią” o różnym stopniu sublimacji (gęstości wibracji) i szybkość ich działania (decyzji) jest też różna.
Np. Centrum Ruchowe uruchamiane jest subtelniejszą postacią energii niż Centrum Myślowe i decyzje oraz działania związane z ruchem ciała są dużo właściwsze i szybsze jeśli to Centrum Ruchowe, a nie Myślowe, kieruje ruchem.
Pewien automatyzm, błyskawiczne reagowanie bez myślenia, są związane z kontrolą ruchu przez Centrum Ruchowe. Jest to więc bardzo ważne dla wszystkich praktyków zajmujących się dziedzinami związanymi z ruchem ciała.
Centra Energetyczne / Czakry |
Pewne centra współpracują ze sobą wzmacniając lub osłabiając efekt ich działania, pewne centra nie powinny ‘wtrącać’ się w nieswoje kompetencje. Np. emocjonalne zaangażowanie może pobudzić Centrum Ruchowe do lepszej i wydajniejszej pracy, ale może tez paraliżować i osłabiać jego funkcje.
Gdy natomiast za bardzo zaczynamy analizować i kalkulować zamiast „puścić” się na spontaniczny ruch, efektem będzie, pewne usztywnienie ciała i spowolnienie reakcji, ponieważ umysł/myślenie nie nadąża za ruchem.
W tym procesie transformacji energii do coraz subtelniejszych postaci w jego dalszych etapach coraz większą role odgrywają tzw. stany emocjonalne oraz świadomość, przytomność bycia (tu i teraz) co związane jest z energią odbieranych wrażeń. Ta dodatkowa energia związana z pozytywnym, afirmującym (nie stawiającym oporu, ani nie odcinającym się, od odbieranych wrażeń) nastawieniem umysłu, umożliwia dalszy proces transformacji energii do postaci, która może zasilić i uruchomić Wyższe Centrum Myślowe i Emocjonalne. Wymaga to świadomej pracy i wysiłku związanej z praktyką uważności i powstrzymywania się od negatywnych emocji. Wszystkie religie i praktyki ezoteryczne na tym się opierają. Niewiele osób zdaje jednak sobie sprawę z fizyczności, realnej biochemii tego procesu. W zwykłym procesie transformacji energii nie uzyskujemy tak subtelnej jej postaci, aby zasilić te centra. Chińczycy określają ten proces jako sublimacja Qi do postaci Shen (ducha)
Z punktu widzenia podstaw praktyki Taijiquan to tematy zbyt mało zbadane i odległe w sensie możliwości świadomego wpływania na nie. Ważna jest natomiast pewna świadomość możliwości i kierunków rozwoju. Praktyka Taijiquan to z jednej strony studiowanie zasad ruchu i struktury ciała, co związane jest z działaniem Centrum Ruchowego, z drugiej zaś strony, to praktyka nad transformacją energii (Qi) do coraz subtelniejszych postaci i uruchamianie procesów, których na początku nie jesteśmy w stanie rozumieć.
Z p. widzenia prawidłowej pracy centrów ważne jest aby były one zasilane „paliwem” odpowiednim do swojej funkcji
Energia Qi jest na tyle subtelna, że nie można jej zobaczyć, możemy natomiast poczuć jej krążenie i obecność. Krąży ona w naszych ciałach specjalnymi kanałami- Meridianami. Są to tzw. Jingluo „ściezki energii”. Uważa się, że Qi wytwarzane jest w nerkach i poprzez Dantian (Qihai – morze energii, punkt w rejonie podbrzusza) który jest centralnym punktem kontrolującym krążenie Qi, rozprowadzana jest po całym ciele. Można też porównać Qi do prądu elektrycznego, a Dantian do akumulatora magazynującego ładunki. Umysł działa jak przełącznik, który wytwarzając różnicę potencjałów włącza przepływ Qi
Ścieżki krążenia energii wraz z różnymi istotnymi punktami na nich umiejscowionymi można znaleźć w każdym podręczniku akupunktury. Są to ważne informacje z punktu widzenia TCM lub osób studiujących taijiquan na głębszym poziomie. Na początku praktyki wystarczy natomiast, że zrozumiemy jak działa energia Qi i co robić, żeby jej nie blokować, ale wzmacniać swobodny przepływ.
Mechanika ruchu, siła fali kumulacji spiralnego ruchu
Oprócz tzw. medycznego kryterium opisującego energię Qi jako energię naszego ciała i procesów w nim zachodzących, każda sztuka czy dziedzina ma własne tzw. dodatkowe kryteria opisu swoich środków wyrazu za pomocą energii Qi.
W tym kontekście możemy ocenić np. kaligrafię wykonaną przez artystę mówiąc, że nie ma w niej Qi lub przeciwnie, że ma dużo Qi. Chodzi o pewien przekaz, siłę wyrazu, pewną dodatkową wartość zawartą w dziele, czy wykonaniu, np. tańcu, muzyce, itp. Tak samo jest ze sztuką taijiquan. Oprócz energii witalnej ciała na którą również wpływamy poprzez trening, dodatkowo pojęcia Qi używamy w kontekście struktury i połączenia ruchów całego ciała w jedność. Mówiąc o przepływie Qi w fazie Yin czy Yang poszczególnych ruchów, mówimy o pewnego rodzaju fali aktywującej poszczególne mięśnie i części ciała w fazie Yang, prowadząc ją zawsze z Centrum Dantian do kończyn, oraz odwrotnie - fali rozluźniającej poszczególne części ciała w fazie Yin. Mówimy wówczas że Qi wypełnia ciało i kieruje się np. do dłoni lub, że spływa do Dantian
Mistrz Chen Xiaowang |
Mięśnie dysponują siłą tylko wtedy, gdy są zasilane energią Qi. Jest to energia wynikająca z wewnętrznych funkcji naszego organizmu. Ale główną siłą w taijiquan jest siła wynikające ze struktury i połączenia ciała w jedność wzajemnie się wspierającą i kumulującą siłę poszczególnych mięśni.
Czy to oznacza, że im więcej mięśni tym większa siła? Niekoniecznie. Jeśli ścieżki energii są zablokowane i przepływ Qi jest słaby, a struktura ciała rozproszona, siła będzie niewielka nawet przy dużej masie mięśniowej. O sile technik decyduje połączenie całego ciała i struktura sumująca siłę poszczególnych jego części. W walce zaś, ważna jest tzw. Jin - dynamiczna siła mięśni. Jin jest formą Qi w połączeniu z mięśniami i ruchem. Jest to końcowy efekt fali ruchu. Sama rozproszona siła mięśni określana jest jako li. Często jednak, używa się je zamiennie, emisje siły określając jako Fajin, albo Fali. Dla uzyskania maksymalnego strumienia zasilającego mięśnie przy dynamicznej akcji, niezbędne jest pełne rozluźnienie ciała. Emisja siły-Fajin, to jak strzał z bicza, nie da się tego zrobić usztywniając się.
Obszar Dantian (rejon podbrzusza) jest kluczowy dla krążenia Qi. Stąd jest ona kierowana do poszczególnych części. Jest to również centrum ruchu i struktury. Nie oznacza to, że przy rozluźnieniu cała Qi spływa do Dantian. Ważne jest połączenie i zachowanie otwartego przepływu pomiędzy Centrum i resztą ciała. W Taijiquan każda postawa i technika ma swój standard, optimum maksymalnie wykorzystujące strukturę ciała i równowagę Centrum. To zapewnia swobodny ruch fali energii i stabilność pozycji. Każde odchylenie od tego standardu, niepotrzebne napięcie, nieskoordynowany ruch, zaburzają naturalną spiralę ruchu i hamują przepływ Qi. W konsekwencji tracimy równowagę, a nasze techniki tracą siłę i szybkość.
Praca ze strukturą postaw i rozluźnieniem (fan sung) to ciągły proces doskonalenia i wzmacniania przepływu Qi. To sedno praktyki Taijiquan.
Trzy rodzaje równowagi, trzy wewnętrzne harmonie.
zhanzhuang |
Zaczynając od zewnętrznej równowagi ciała i harmonii ruchu, szybko odkrywamy, że aby to doskonalić musimy uruchomić, odblokować, wewnętrzny przepływ energii Qi i równowagę energetyczną Centrum Dantian. Tylko mechaniczne podejście do zewnętrznego ustawienia ciała i mechaniki ruchu to tylko jeden, ważny na początku, aspekt treningu.
W praktyce Zhan Zhuang (stający słup) mistrz Chen XW. zawsze instruuje, po wskazówkach dotyczących równowagi postawy i skierowania Qi do Dantian (wewnętrzna równowaga Qi) aby wyciszyć, uspokoić umysł. Dopiero umysł w równowadze może kontrolować równowagę Qi, a ta może wówczas kontrolować równowagę ciała.
W praktyce form, aby uzyskać tę jedność ciała i umysłu musimy rozumieć tzw trzy wewnętrzne harmonie nei san he, są to:
- Jedność serca, intencji i umysłu - xin yu yi he (nasze pragnienia, wewnętrzne przekonanie, muszą ściśle być powiązane z intencją i nastawieniem w podejmowaniu decyzją i działaniem) Tylko czysta determinacja oparta na wewnętrznym pragnieniu i przekonaniu spowoduje odpowiednie zaangażowanie i pozwoli wygenerować zjednoczoną, w pełni skoncentrowaną energię Qi, która połączy się z fizycznym potencjałem ciała.(mięśniami) Określa się to jako:
- Zjednoczenie energii i mięśni - qi yu li he
To z kolei umożliwia zjednoczenie ciała w zintegrowanym ruchu i działanie jako nierozerwalna całość (zjednoczona, zcementowana struktura) Określa sie to jako: - Zespolenie ścięgien i kości - jin yu gu he (Qi poprzez ścięgna przenika do kości, cementując i jednocząc całą strukturę tworząc zjednoczony 'jin' (zespoloną siłę mięśni i struktury)
Praktyka podstawowych form budująca nei san he, wygląda zupełnie inaczej niż praktyka.na początkowym etapie nauki, gdy uczyliśmy się zewnętrznych ruchów. Czas wykonywania poszczególnych form jest nieporównywalnie dłuższy. Stanie np w Zhanzhuang trwa ok 1 godz, praktyka podstawowego krążenia z zestawu chansi gong, również może trwać ok godziny. Bardzo trudno jest to wytrzymać bez osiągnięcia pewnego rodzaju 'samadhi' (wyciszenia i zespolenia umysłu z ruchem i oddechem)
Fan sung – rozluźnienie, puszczenie napięcia.
To określenie ma dużo głębszy wymiar niż zwykłe rozluźnienie mięśni. Oznacza ono pełną równowagę, rozluźnienie, a jednocześnie gotowość do działania, zachowanie energii Peng Jin (poczucie wypełnienia, rozpierania) Jest to stan gdy Centrum jest wspierane i utrzymywane w równowadze w każdym kierunku. Wówczas napięcie mięśni zmniejsza się do niezbędnego minimum utrzymującego postawę, a Umysł pozostaje spokojny i czujny.
Mistrz Chen Xiaowang podkreśla, że bardzo ważne jest nie wymuszanie żadnego ruchu, pełna naturalność, swoboda. Dopiero wówczas przepływ Qi jest maksymalny.
Każdy z nas ma swój potencjał genetyczny, większy lub mniejszy, mamy dostęp do prawie każdego rodzaju pożywienia, oddychamy tym samym powietrzem, żyjemy na tej samej planecie. Wszyscy wytwarzamy naszą energie Qi. Kwestia tylko jak tym zarządzamy, jak zwiększamy lub ograniczamy jej potencjał. Natura tak to urządziła, że każdy wytwarza z zapasem tyle energii żeby funkcjonować w zdrowiu i z wigorem przeciwstawiać się trudom życia. Dlaczego więc chorujemy, nie mamy sił, ani zapału do działania ?
Ponieważ straciliśmy nasze naturalne środowisko i zdolność regenerowania się. Żyjemy w sztucznym świecie, pełni napięć i stresów, coraz bardziej uzależnieni od maszyn i urządzeń. To wszystko powoduje, że zużywamy dużo więcej energii, źle nią dysponujemy. Nadmierne napięcie dużych partii mięśni, usztywnianie, blokowanie stawów i klatki piersiowej nadmiar informacji, stresy, negatywne emocje i gadulstwo to główne powody tego, że czujemy ciągłe zmęczenie i brak energii.
Taijiquan, jak było powiedziane wcześniej, to nie tylko techniki walki. Chen Wangting pierwotnie określał tę sztukę mianem ‘Taiji yang shen gong ” – sztuka Doskonalenia Życia.
Cały system jest tak opracowany, że wzmacnia, chroni i regeneruje naszą wewnętrzną energię Qi. Bo czymże jest Qi jeśli nie naszym życiem, jakością naszego życia ?
Jarosław Jodzis
14.09.2024
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz